מציאות רבודה היא שימוש במכשירים חכמים על מנת למזג רובד נוסף של מציאות דיגיטלית על המציאות בזמן אמת. המידע הדיגיטלי רלוונטי לכל דבר במציאות שלנו – חפץ, תמונה, נווט GPS, פרצופים או קו האופק. ההתקן החכם ביסודו לומד לפעול בהתאם לפעילות פשוטה ומאפשר הן קבלת מידע לגבי מקום או אובייקט מסוים, והן הפעלה אקטיבית שלנו על מנת להפעיל מכשיר כלשהו או טכנולוגיה מסוימת.

 

מציאות רבודה: חיבור בין מידע למציאות

מציאות רבודה מאפשרת לנו לחבר בין המציאות לעולם הדיגיטלי באופן אינטואיטיבי. באמצעות מכשיר חכם אנו ממזגים מידע עם המציאות ויכולים למשל לקבל הוראות הפעלה לגבי מכשירי חשמל באופן מהיר ויעיל, או הוראות הגעה למסעדה חדשה ומסקרנת. המידע הזה הופך נגיש בצורה משמעותית. אנו למעשה חווים מציאות רבודה כל הזמן באמצעות הסמארטפונים שלנו, המהווים מכשירים חכמים, ובעזרתם אנו ממזגים מידע דיגיטלי – למשל הוראות נסיעה בGPS  עם המציאות בפועל – הנסיעה על הכביש. למעשה כל אחד מאיתנו משתמש במציאות רבודה על בסיס יומיומי בלי לשים לב כלל.

מציאות רבודה במלכוד

מאחר והשימוש היומיומי במגוון מכשירים חכמים, הפכה לחלק בלתי נפרד מהמציאות שלנו, נוצר מצב בו כמעט כל אחד חווה מציאות רבודה לאורך כל היום, כל יום, מבלי בכלל לתת את הדעת לכך. לכן מציאות רבודה נמצאת במלכוד- כולם חווים אותה אבל אף אחד לא יודע להגדיר אותה. המלכוד גובר כשלמעשה מציאות רבודה ברמה גבוהה היא כזו שאנחנו לא שמים לב אליה, כלומר שתורמת לשגרת יומנו (כמו נווט GPS, או הוראות הפעלה לבניית ארונית שרכשנו זה עתה, או חיפוש מידע אודות מקום מסוים שאנחנו מתכוונים לבקר בו). מציאות רבודה שאנחנו מבחינים בה היא דווקא זו שמפריעה לשגרת יומנו כמו פרסומות.

מכשירים חכמים שמשנים מציאות

מציאות רבודה היא בעלת פוטנציאל אדיר לשיפור החיים, ואנשי פיתוח בתחום ממשיכים לשפר מכשירים חכמים ולמזג בין מידע דיגיטלי למציאות. מכשיר חכם שמאפשר נגישות ויעילות גבוהה יותר למידע ותוכן, הוא כמובן אידיאלי, אבל חשוב לזכור כי מציאות רבודה יכולה להיות גם כזו שאינה משפרת חיים, ואפילו מיותרת, ולנו כצרכנים כדאי לשים לב מתי אנו חווים מציאות רבודה חיובית ומתי היא שלילית.