כל מי שחי בשנות ה- 80 צפה בסרטים אשר הציגו את העתיד שלמעשה כבר נמצא כאן. הסרטים בעבר הציגו לנו שימושים שונים של מציאות רבודה כמו שימוש בהולוגרמות ועתה אנו יכולים לראות כי ישנו שימוש יום יומי בטכנולוגיות המדמות את המציאות, טכנולוגיות שממשיכות לעבור התפתחות מתוך מטרה לשמש אותנו באמצעים הקיימים שאנו בכל מקרה עושים בהם שימוש….

 עם זאת ועל אף שהטכנולוגיה מיועדת להקל על חיינו בדרכים רבות, עולות מספר שאלות מוסריות והתנהגותיות בנוגע ל- AR והשימוש היום יומי. השאלות נוגעות לזכות הפרטיות, הסחת הדעת המתמדת וכיצד מתמודדים עם הארגונומיה החדשה.

זכויות הפרט

הפרסומים הרבים סביב גוגל גלאס אשר מפתחת את המשקפיים החכמות (והיא לא החברה היחידה, אך הפרויקט שלה הוא המוכר ביותר). על מנת לשמור על זכויות הפרט בעולם שמצולם באופן מתמיד, פרסמה גוגל כללים לשימוש במשקפיים עבור המשתמשים וכשבאזורים שונים פשוט אסרו על כניסה עם גוגל גלס. כמובן, המשקפיים הן רק שיקוף של הבעיה ובעידן בו המכשירים הסלולריים לא מפסיקים לצלם ולהעלות תמונות, ישנה סוגיה אשר חשוב לטפל בה. אחד המשתמשים בגוגל גלס העיד על כך שהשימוש במשקפיים גרם לסביבה אי נוחות וכעס, מה שגרם לו לתחושה אישית לא נעימה. היום החברות המפתחות את הטכנולוגיה שמות לעצמן מטרה להצליח לשמור על פרטיות האדם כדי שהשימוש באמצעים יהיה טבעי ונוח למשתמש ולסביבתו.

הסחת הדעת

אחת השאלות אשר עולות בפיתוח טכנולוגיית AR והמכשירים השונים היא שאלה של הסחת דעת. אם אנו צופים כל הזמן במסך אנו מוסחים ממה שקורה סביבנו והשאלה היא כיצד אנו מתנהלים ביום יום, גם מבחינה מוסרית וגם מבחינה בטיחותית. השימוש באמצעים השונים קשור ברעיון של מתן "תשומת לב חלקית" אשר מתבטא בחלוקת הקשב כשכל אדם נחשף למקורות מידע רבים בנקודת זמן אחת ולכן הוא יכול להתמודד עם המידע באופן חלקי בלבד. הסחת הדעת המתמידה מעלה שאלה כיצד נתפוס את המציאות וכמה קשב נפנה אליה.

התייחסות לארגונומיה

הטכנולוגיה החדשה משנה את אופי התפיסה שלנו ואת אופי ההתנהלות שלנו במציאות כשהיא מאפשרת לנו לקבל החלטות בצורה אחרת ולקבל יותר מידע מבעבר. אחד השינויים שהטכנולוגיה מביאה אלינו הוא שינוי בהתנהלות מבחינה ארגונומית. נכון להיום, אנחנו עוד לא יודעים האם הרכבה של משקפיים חכמות תוביל למחלות שונות או לא, האם התפיסה המתמדת של עולם תלת מימדי יוביל לפגיעה או לא כאשר התשובה לכך היא שהחברות המפתחות את טכנולוגיית המציאות הרבודה מתייחסות גם להתנהלות הארגונומית כשהמטרה היא ליצור תנועתיות תצוגה שלא תפגע בנו ותאפשר לנו לתפוס בו זמנית את כל הנתונים שאנו חפצים בהם.

הווה ועתיד בעולם המציאות הרבודה

עולם המציאות הרבודה מתפתח מזה כעשור והוא ממשיך להתקדם ולהתפתח כשמטרת החברות היא להביא לנו את הנתונים השונים שסביבנו כך שהם ישרתו אותנו בצורה הטובה ביותר. היום השימוש בטכנולוגיית AR הוא מוגבל יחסית לכמות הפיתוחים הקיימים כשאלו עומדים להוביל אותנו לתפיסת מציאות מתקדמת, תפיסה אשר תיראה לנו טבעית לחלוטין. נכון להיום, על מנת שהמשתמש ייהנה מטכנולוגיית AR הוא מקבל התראה ובוחר לבצע את השימוש. בעתיד צפויים המכשירים השונים להביא אלינו את הטכנולוגיה באופן רציף ואף לבחור עבורנו את הנתונים הנדרשים עבורנו מבלי שנצטרך לבצע את הסינון בעצמנו. החברות המפתחות את הטכנולוגיה והאפליקציות השונות פועלות בשני מישורים במקביל; שיפור טכנולוגי ומתן מענה על הדילמות שעולות תוך שימוש בטכנולוגיה.