שנת 2015 הגיעה והיא צפויה להביא איתה שלל חידושים טכנולוגיים בתחום המציאות הרבודה, AR. כבר בשנת 2014 נראה כי כל החברות המובילות התחילו לפתח מוצרי מציאות רבודה כאשר החדשות המשמעותיות של הפיתוחים באות לידי ביטוי בסנכרון שהן יבצעו עם המערכות הקיימות שכבר התרגלנו אליהן. בשנת 2015 אנו צפויים להיחשף לשעון חכם אשר משתלב בצורה טבעית עם מערכת האנדרואיד, משקפיים מדמות מציאות, מצלמות משוכללות וכל אלו יהפכו להיות חלק בלתי נפרד מחיינו…

רגע לפני שנתחיל- מהי מציאות רבודה?

מציאות רבודה (Augmented reality= AR) זוהי יצירה של רבדים על גבי המציאות שלנו על ידי שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. הטכנולוגיה יוצרת עבורנו אלמנטים וירטואליים שונים כשאלו מתמזגים עם הסביבה בכל רגע נתון ומתאימים עצמם למציאות שסביבנו. המושג מציאות רבודה אינו מתייחס להחלפה של העולם האמיתי (כמו המושג מציאות מדומה) אלא מתייחס ליישומים שונים טכנולוגיים אשר משתלבים בחיי היום יום שלנו ומציגים לנו הדמיות של המציאות שאנו רוצים ליצור בשילוב עם המציאות הקיימת.

יצירת מציאות רבודה

כדי ליצור מציאות רבודה עושים שימוש במכשירים שונים כמו למשל שעון חכם, משקפיים חכמות ועוד. המכשירים השונים קולטים את המציאות כפי שהיא ומאפשרים למשתמשים להוסיף לה רבדים נוספים. דוגמה לשימוש יעיל במציאות רבודה נראה בתחום האדריכלות ועיצוב הפנים. בעזרת משקפיים עם מצלמה או שעון חכם נוכל לצלם את הסביבה שלנו (למשל הסלון) ורהיטים שנרצה לשלב בסביבה. התמונה המתקבלת בנויה רבדים אך נראת כשכבה אחת רציפה ואנחנו יכולים להוסיף לסלון שלנו ספה, לשנות את הצבע או המיקום שלה ובהתאם להחליט האם לבצע רכישה שלה או לא. הדיוק המתקבל באמצעים הטכנולוגיים לא משאיר מקום להפתעות כשהספה נכנסת לבית.

מה מתחדש בשנת 2015

משקפי מציאות רבודה- בעוד ששנת 2014 יצרה באז גדול סביב המשקפיים החכמות, כמות החומרה בתחום הייתה קטנה יחסית ומעט חברות הפיקו אותן ובניהן גוגל, אפסון ו-Vuzixi . שנת 2015 צפויה להביא איתה התקדמות משמעותית ונראה כי חברות נוספות צפויות לייצר משקפיים חכמות ובניהן גם החברה המוכרת "סוני".

עונדים את המציאות- שנת 2015 עומדת להיות שנה משמעותית עבור כל מוצרי המציאות הרבודה כשאחד המוצרים שעומדים להיכנס לחיינו הוא שעון לביש שיסתנכרן באופן מלא עם מערכות ההפעלה הקיימות של הסמארטפונים. בעזרת שעון חכם המכיל גם מצלמה נוכל לצלם את הסביבה שלנו ולבצע אין ספור פעולות כמו למשל לציין כי החלב נגמר (כך שיתווסף באופן אוטומטי לרשימת הקניות), לצלם רהיטים ולשלבם בנראות של הבית וכל זה תוך סנכרון מלא ואוטומטי עם המכשיר הנייד.

שדרוג המצלמות- גם תחום המצלמות הדיגיטליות עומד לקבל שדרוג בשנת 2015 ושדרוג זה יגיע בצורת מצלמת חישת עומק. החל משנה זו אנו צפויים לראות את התמונות שלנו אחרת לגמריי ממה שהכרנו עד היום. הצילום ישמש עבור הדמיות תלת מימד ומיפוי פנים והרלוונטיות שלהם ילך ויגבר באמצעות יישומי ראיה ממוחשבת. עבור המשתמשים ה"רגילים" היכולות של המצלמות החדשות פשוט ישפרו את תמונות הסלפי בזמן אמת.

אפליקציות מציאות רבודה

אפליקציות מציאות רבודה אלו אפליקציות אשר נבנות במיוחד כדי לבנות את המציאות כפי שאנו רוצים בעזרת שילוב החומרות השונות כמו מוצרים לבישים למינהם. האפליקציות מאפשרות לשלב תמונות בשידור חי וקטעי וידאו ולשתף את התוצאות באתרים או ברשתות החברתיות. האפליקציות יכולות לעבוד עם מערכות ההפעלה השונות הקיימות בשוק והן מתאימות גם לשימוש עם מוצר לביש ולמצלמות הקיימות, אך הן יכולות לעמוד גם בפני עצמן וליצור מציאות רבודה באמצעות מצלמת הסמארטפון.