תפיסת העולם שלנו הולכת ומשתנה בעקבות שינויים טכנולוגיים שקורים סביבנו באופן מתמיד. השינויים אותם מפתחים בעשור האחרון הולכים להשפיע על תפיסת העולם שלנו, אופי הצרכנות ועל הקשרים אותם אנו מפתחים. אחד האמצעים המתפתחים עליהם כבר שמענו רובנו הם גוגל גלס, המשקפיים אותם מפתחת חברת גוגל, אך היא לא היחידה אשר מפתחת משקפיים חכמים ואמצעים טכנולוגיים שיוצרים עבורנו מציאות רבודה.

אביזרי מציאות מדומה

רובנו כבר נחשפנו למשחקי וידאו מסוג מציאות מדומה או מציאות רבודה, משחקים אשר מביאים לנו דמויות אמיתיות למסך המחשב או הטלוויזיה ומכניסים אותנו כדי למשחק. באמצעות המשחקים הללו אנו יכולים לקחת חלק פעיל של ממש (אפילו לקום מהספה) ולשתף פעולה עם שחקנים אנושיים רבים מסביב לעולם. למרות שעבור רבים מדובר בשיא הטכנולוגיה, השיא עוד לפנינו ובין האביזרים אשר עומדים להשתלב בחיינו אנו צפויים לראות גם קדסת מציאות רבודה ושעונים חכמים כשאביזרים אלו יכולים לקלוט עבורנו את המידע אשר נמצא מחוץ לשדה הראיה הטבעי שלנו.

השימוש באביזרים השונים יעיל מאד ויכול לשפר את איכות חיינו בכל רגע נתון והכל דרך תפיסה רחבה יותר מכפי שהעין מסוגלת לקלוט. אם ניקח לדוגמה קסדת מציאות מדומה לשימוש במוסך, הקסדה נמצאת מעל קו העיניים ולכן היא קולטת דברים אשר האדם עצמו לא יכול לראות, אך דרך עיבוד של המידע הוא יוכל לאבחן טוב יותר ובמהירות את התקלה ולהתייחס אליה באופן יעיל הרבה יותר מכפי שניתן לעשות היום.

התייעלות טכנולוגית

מספר ספקים בתחום AR (מציאות רבודה) פועלים כדי להפוך את הטכנולוגיה לקלה יותר ליישום עבור המשתמשים. כל זה בא לידי ביטוי בשילוב הטכנולוגיה במכשירים הקיימים שלנו כמו בדפדפנים הנוכחיים ומכשירי הסלולר כפי שהם. כל זה עוד בפיתוח כיוון שהיום רוב אמצעי המציאות הרבודה זקוקים לדפדפנים ואמצעי המחשה מיוחדים משלהם כשהמטרה היא לתמוך גם ביישומים (אפליקציות) אשר עושים הדמיות AR ומבלי להקשות על המשתמש.

הווה ועתיד במציאות רבודה

כבר היום אנו יכולים לראות אפליצקיות מציאות רבודה ויישומים יום יומיים כאשר כל אלה עומדים להתרחב. כבר היום ניתן באופן תיאורטי לעקוב אחר פרטים בחלל ולבצע תכנון מדויק יותר של המרחב. אחד השיפורים שכבר באים לידי ביטוי היום בתכנון המרחב משמש להדמיות בתחום הבניה. חברת Azek, יצרנית מוצרי חוץ לבניינים יצרה אפליקצית mockup מתוך מטרה לאפשר לקבלנים לקבל החלטות אלו מוצרים לרכוש כדי להגיע לתוצאות הבניה הרצויות להם. אפליקציה זו מאפשרת לקבלנים לקבל החלטות בקלות וכמוה מתפתחות עוד ועוד אפליקציות כשהן מתבססות על כך שרוב האנשים כבר מבינים שטכנולוגיית AR יכולה לעזור להם להגיע לתוצאות בהן הם מעוניינים.

מציאות רבודה בכל אמצעי טכנולוגי

היום אנו שומעים על פיתוחי משקפיים חכמות, קסדת מציאות רבודה, אפליקציות ועוד ומה שאנו יכולים להבין מפיתוחים אלה הוא שהמציאות הרבודה הולכת להיכנס לחיינו להשתלב בהם באופן טבעי. בתחילת הפיתוח האפליקציות השונות שימשו בעיקר לצרכים גימיק וצרכים שיווקיים, אך היום ניתן לראות יותר חברות כמו גם חברות sap אשר עושות שימוש ב- AR מתוך מטרה לייעל הליכי עבודה, לקבל החלטות בביטחון מלא ולתכנן פעולות יום יומיות טוב יותר. האמצעים השונים שיוצרים עבורנו מציאות רבודה ישתלבו באמצעים קיימים ויאפשרו לנו להעריך את העולם שסביבנו גם כשאנו אקטיביים בתנועה ולכן גם ההחלטות השונות שלנו יתקבלו מהר יותר וביעילות.